Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

Renkleri Kullanarak Müzik Yapmak Mümkün

  • Derecelendirme: 3.5/5 - 2 oy
  • Beğen
2
Konuyu Beğen
0
#1
[Resim: gerryArtist_2.jpg]
Renk körü olan İspanyol sanatçı ve müzisyen Neil Harbisson, renkleri görebilmek için müziği kullanıyor. Mobil teknolojisini kullanarak beste ve orkestra yönetimi yapan Harbisson dinleyenlere benzersiz bir deneyim sunuyor.

Vodafone küresel ilkler programının bir parçası olarak teknoloji potansiyelini, insan deneyimini geliştirmek için kullanıyor ve Harbisson’un projesini destekliyor.

Harbisson, farklı müzikal frekansları renk şeklinde yorumlayacak bir elektronik göz geliştirdi. ‘Anten’ olarak adlandırdığı bu cihaz; ışığı, yüksek ya da düşük perde tonlarına dönüştürüyor.

Vodafone’un desteği ile Harbisson Barselona Palau de la Musica da renklere dayalı bir müzik parçası besteledi ve kendisinin de yaptığı gibi renkleri duymayı orkestra ve koroya öğretti. Ve yine mobil teknoloji sayesinde, Harbisson bir tablet kullanarak Palau de la Musica’nın renklerini kaydetmeyi başardı .

Harbisson aynı zamanda insanların da kendisi gibi aynı şekilde renk deneyimi yaşamaları için bir uygulama geliştirdi. Uygulama akıllı telefonun kamerasını ve hoparlörlerini kullanıp renklerin sese dönüşmelerini sağlıyor.
Örnek gibi bişi X3
[Resim: tumblr_mlfhozq5ev1r5gkxho1_400.gif]    Renkleri Kullanarak Müzik Yapmak Mümkün
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi