Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

Microsoft, Nokia'nın Tüm Cihazlarını, Servislerini ve Patentlerini Satın Aldı

  • Derecelendirme: 4/5 - 3 oy
  • Beğen
3
Konuyu Beğen
0
#1 Exclamation 
[Resim: 640x360xmicrosoft-nokia-2_640x360.jpg.pa..._DUon.webp]

Bildiğiniz üzere 2011 yılında yapılan anlaşma ile Microsoft ve Nokia ortaklıklarını açıklamışlardı. O günden bu yana beraber çalışarak Windows Phone işletim sistemine sahip yeni akıllı cihazlar üreterek güzel bir geri dönüş peşinde olan Nokia, dün itibari ile Microsoft tarafından satın alındı.

Microsoft yaptığı açıklamada Nokia'nın tüm cihazlarını, servislerini ve patentlerini satın aldığını belirtti. Microsoft'un bu satın alma işlemini planladığı internette haber olarak dolaşssada, Microsoft sürpriz bir açıklama ile bu işlemi gerçekleştirdi. Microsoft'un bu anlaşma ile beraber Nokia'ya toplamda 5.44 milyar euro ödeyecek. Bu miktarın 3.79 milyor euro'su Nokia'nın cihazları ve servisleri ve geriye kalan 1.65 milyar euro ise patentler için olduğu açıklandı.

Bu anlaşma ile birlikte Nokia'nın CEO'su Stephen Elop, Microsoft içerisinde Nokia'nın ürün ve servis başkanı olarak yeni bir pozisyona geçti. Microsoft CEO'su Steve Ballmer yaptığı basın açıklamasında, bu iki muhteşem takımın bir araya gelmesi şirketler, çalışanları ve müşterileri için oldukça güzel bir şey olduğunu vurgulayarak Nokia'nın şirket olarak sahip olduğu tecrübelerin Microsoft ile birleşmesi sonucu oldukça güçlü bir oluşum meydana geleceğini vurguladı.

Microsoft'un bu hamlesi telefon piyasasının devlerinden Nokia için bir sonu da beraberinde getiriyor. Nokia şirketinin yeni CEO adayı Risto Siilasmaa, yaptığı açıklamada anlaşma sayesinde elde edilen gelir ile ekonomik olarak oldukça güçlü bir hale geldiklerini ve ilerleyen dönemlerdeki planları için gerekli adımları atabilceklerini söyleyerek Nokia'nın tamamen yok olmayacağını belirtmek istedi. Farklı stratejiler uygulayarak geri dönüş planları yapacaklarını açıklayan Risto, bakalım Nokia için nasıl bir geri dönüş planı düşünüyor.

Microsoft'ta rakipleri karşısında geri kalmasına rağmen gerekli gördüğü yatırımları yaparak bu yarışta bende varım demek istesede, bu iki yaralı şirketin yaptığı anlaşmanın sonuçlarını ilerleyen süreçte hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : Tamindir

[Resim: DRyZgm.jpg]


    Microsoft, Nokia'nın Tüm Cihazlarını, Servislerini ve Patentlerini Satın Aldı
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi