Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

Megui Rehberi

  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • Beğen
3
Konuyu Beğen
29
#1
Megui Nedir?
Avisynth ve megui klasörü içinde bulunan birkaç yazılımın grafik arayüzüdür.

Megui ne işe yarar?
Kaynak video'yu aynı veya desteklenen diğer medya uzantılarına çevirmeye(transcoding) ve sıkıştırmaya(Rip'lemek, boyutu azaltmak vs vs.) yarar.


Gerekli şeyler;
- Microsoft .NET Framework
- Avisynth
- Haali Media Splitter
- ffdshow tryouts (Ana ve tek kodekciğimiz, megui x86 olduğundan x86 indirin, x64 için x64 megui ve avs64 gerekir: stabil olması açısından.)
- Megui

Kuruluma geçmeden önce, kurma sırasıyla ve ayar yapılması gereken kısımları resimli/resimsiz olarak belirttim. Atlamış olduğum pencereleri, sisteminizi veya amacınızı bilmediğimden size uygun şekilde optimize ediniz: FFDSHOW'un son sayfasında ki ses çıkışı.

1. adım Microsoft .NET Framework
Çoğu uygulamanın çalışmasını etkilendiğinden, pc'nizde olmaması çok düşük bir olasılık ama, yine de belirtiyim dedim.PC'nizde yoksa, windows update'den kurunuz.

İlle de link isteyenler için :),
4.0
4.5(4.0 için güncelleme, 4.0'ı kurduktan sonra bunu kurmayı unutmayın.)

2.ci adım Avisynth
Bu bölümde dikkat etmeniz gereken tek şey "Select the type install: Full" seçmeniz.
[Resim: 74392231.png]

3.cü adım Haali Media Splitter
Kurulumda özel bir şey yapmaya gerek olmadığından, her pencereyi onaylayınız.

4.cü adım ffdshow tryout
[Resim: ffdshow.png]

"libavcodec" olan dairelerin hepsini seçiniz.
[Resim: ffdshow2.png]

5.ci adım Megui Kurulumu ve Kullanımı
İndirdiğiniz rar/zip dosyasını herhangi bir yere çıkartın, megui.exe'ye çift tıklayın.Program, portable yani taşınabilir sürüm olduğundan kuruluma gerek duymaz.Resmi olarak install sürümünün olduğunu görmedim ve mantıken olmaması gerekiyor.


İlk açılışta otomatik olarak stabil server'dan güncelleme dosyalarını yükler.Güncelleme uyarılarını görmezden gelmeyin ve her zaman yapın.
[Resim: megui1q.png]

Güncelleme bittikten sonra, güncellenen dosyaların etkin olabilmesi için yeniden başlatılsın mı sorusuna evet deyin.
[Resim: megui2.png]Şimdiyse en önemli kısımlardan biri olan neroaac'ı tanıtmaya geldi sıra. "Options/Setting/External Program Setting" den enable ediyorum ve güncelleme penceresini açıp(Options/Update) listeden neroaac'ı gördükten sonra, update buton'una basıyorum -Neroaac lisanslı bir programcık olduğu için megui'nin dahili bir parçası değil- ve yönlendirdiği sitedeki msn kısmına sallamasyon bir msn yazıyorum . :) İndirdiğiniz dosyadan win32 klasörünün içindekileri "Options/Setting/External Program Setting'" sekmesindeki "location" kısmında yazılı olan dizine atınız.

UYARI:[\b] x264'ü hiç bilmiyorsanız, kullanmanız için hazır profile paketi, allprofiles klasörlerini değiştirmeniz gerekmektedir.


[b]Veee kullanım

[Resim: megui3.png]

"Tools/Avs Script Creator/Video İnput" kısmından video'nuzu seçtikten sonrasına açılan pencereden dss(directshowsource) buton'ununa basın.
[Resim: megui4.png]

Karşınıza çıkan önizleme penceresini kapatın ve altyazı gömme işlemi(gerekiyorsa) için filters sekmesinden subtitles kısmındaki "..." buton'una tıkladıktan sonra altyazınızı seçin. Kontrol amaçlı "preview script avs" den altyazız, hazırladığınız gibi görünüyor mu diye bakmanızı tavsiye ederim.
[Resim: megui7.png]

Son aşamanın bir öncesi olarak audio input kısmından ses dosyanızı seçin.(Video input kısmı için seçtiğiniz video'nun içindeki ses dışında başka bir ses atmıcaksanız, yine aynı videoyu gösterin.)
[Resim: megui3.png]

Bu kısımda 3 tip boyut seçeneği var;
-Boyutta ne, kaliteli olması dışında bir şey bilmem ben diyorsanız "use profil setting" seçin, böylece kullandığınız profile göre bitrate ayarlar.
-Avarage Bitrate, istediğiniz bitrate değerine göre boyut belirlenir.Genelde boyuttan endişe edenlerin kullandığı yöntem.
-Son boyut belirleme yöntemi ve nerdeyse hiç kullanılmayan "file size", boyutu kendiniz giriyorsunuz ve ona göre bitrate ayarlanıyor.
[Resim: megui5.png]


NOT:Windows 7 ve 8 kullanıcıları, codeclerini açmak için win7dsfiltertweak programını indirip prefer decoder dedikten sonra, sadece "ffdshow" -DVXA ffdshow seçmeyin yani- gördüğünüz daireleri işaretleyin.

NOT 2:Tools menüsünü de anlatsam mı diye düşünüyorum ama deneme-yanılma yoluyla çözülmesi, çok uzak bir olasılık değil. Kolay gelsin:D

#2
Encode cart curt işlemleri hem zahmetli gelmiştir bu yüzden çeviriye bulaşmıyorum ve çeviri yapanlara saygı duyuyorum ya.

Ve eline sağlık. Tastey
[Resim: LGvBP.png]
[Resim: 15s9esp.jpg]

#3
Hiç beğenmedim. Hiç açıklayıcı olmamış boşuna bu kadar uğraşmışsın. Demek isterdim sana trollük yapmak için ama ellerine sağlık :D Güzel bir rehber olmuş.

#4
Berkan bu işini hafifletmek içinse, asla olmayacak Ciddi Ben uğraşamam bunla X3 Şimdi öğrendim cidden ama bu işi sen yapıyoken elinden almak olmaz Ciddi

#5
(03.08.2012, Saat:01:57)dynamite54 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Berkan bu işini hafifletmek içinse, asla olmayacak Ciddi Ben uğraşamam bunla X3 Şimdi öğrendim cidden ama bu işi sen yapıyoken elinden almak olmaz Ciddi

Okumadığın belli :D "Yüksek boyuttaki video'yu kullanan kişinin megui'yi ne kadar bildiğine oranla görüntüde kayıp olmadan boyutunu düşürebilir." diyor ve kolay encodeyse amaç sadece format factory kur 10 dakikada encode et ama bluray gibi güzel bişeyden çok iyi çamurlar yapıyor :D

#6
(03.08.2012, Saat:02:04)Magnum357 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03.08.2012, Saat:01:57)dynamite54 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Berkan bu işini hafifletmek içinse, asla olmayacak Ciddi Ben uğraşamam bunla X3 Şimdi öğrendim cidden ama bu işi sen yapıyoken elinden almak olmaz Ciddi

Okumadığın belli :D "Yüksek boyuttaki video'yu kullanan kişinin megui'yi ne kadar bildiğine oranla görüntüde kayıp olmadan boyutunu düşürebilir." diyor ve kolay encodeyse amaç sadece format factory kur 10 dakikada encode et ama bluray gibi güzel bişeyden çok iyi çamurlar yapıyor :D

Benim amacım sana yaptırmak. Istiyorum

#7
Eline saglik hiç bilmeyenler için çok yararlı olmuş bende bakıyım az :D
[Resim: tumblr_mqq0frejmy1sn361vo1_500.gif]

#8
Bende yapmak istiyorum da zor bu işler yapanlara saygım sonsuz Shy Eline sağlık,yararlı bir konu olmuş. Istiyorum
[Resim: gwqd2.gif]


#9
(06.08.2012, Saat:00:50)Mitsu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende yapmak istiyorum da zor bu işler yapanlara saygım sonsuz Shy Eline sağlık,yararlı bir konu olmuş. Istiyorum

Yapmak mı istiyorsun Istiyorum
Hemen çalışmalara başla X3

#10
Bir ara başlayacaktımda vazgeçtim sonra Tastey şuan manga editörlüğü için çalışmaktayım.Onu iyi bir şekilde becerebildiğimde buna da başlayacağım. Kendime kolaylıklar diliyorum. X3
[Resim: gwqd2.gif]    Megui Rehberi
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi