Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

K-lite Mega Codec, AviSynth, Xvid4PSP 5 Encode yapmak.

  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • Beğen
2
Konuyu Beğen
1
#1
1)KURULUM ÖNCESİ
Önce bilgisayarınızda yüklü tüm codec ve medya oynatıcıları, kurulumun sağlıklıca yapılabilmesi için kaldırın. Önemli olan aslında codecleri kaldırmanızdır ama bazı medya oynatıcılar da bilgisayara kendi codeclerini yüklemiş olabilir. O yüzden hepsini kaldırmakta fayda var. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenirse başlatın.
a)Media Player Classic ve Codec Kurulumu
2.yapacağımız iş, bilgisayarınıza codecleri eksiksiz bir biçimde kurmak. klitecodecpack'in 4.8.0 sürümü rar dosyasında mevcuttur, oradan kurabilirsiniz. Ama tavsiyem Download K-Lite Mega Codec Pack adresinden, klitecodecpack'in en son sürümünü indirmenizdir. Şimdi kuruluma geçelim. Next/yes diye ilerlerken, karşımıza profil seçme ekranı gelecek. "profile 7: lots of stuff"ı seçin. 

Ardından gelecek pencerede yapacağınız bir ayar yok, veya ne yaptığınızı biliyorsanız orada değişiklik yapmak istiyorsanız yapabilirsiniz. Daha sonra, bir sürü seçim yapılabilen bir ekran daha gelecek.

 “pre-buffer subpictures” seçeneği mutlaka işaretsiz olsun. İşaretli olursa ass formatlı altyazılardaki efektleri ekranda göremezsiniz.
b)Avisynth kurulumu
Kurulumu tamamladıysanız şimdi Avisynth 2.5.8’i kurun. Kurulumdaki seçeneklerden hepsini işaretleyin, yeterince basit olduğu için burada daha fazla ayrıntıya girmiyorum.
c)Xvid4PSP kurulumu
Kurulum bitince xvid4psp’yi kurmaya başlayın.

Avisynth 2.5.7’nin işaretini kaldırın. Biz daha yenisini kurduk zaten.
Kurulumu tamamladığınızda, karşınıza küçük bir uyarı gelecek: “Maximum diskspace...” falan filan diyen. Yazılım çalışırken kullanılacak geçici dosyaların, maksimum boşluğa sahip olan diske yazılıp yazılmayacağını soruyor. Ona evet diyebilirsiniz.
Şimdi kullanıma geçelim.
3) KULLANIM
Sol taraftaki panel, sizin en çok işinize yarayacak ayarları içeriyor.
Format” kısmında, videonuzun veya sesinizin hangi formata dönüşeceğini ayarlıyorsunuz.
Denoise/Sharpen” kısmında, videonuza bulanıklık giderme, keskinleştirme gibi efektler katabiliyorsunuz.
Brightness/Contrast” adı üstünde, parlaklık ve renk doygunluğu ayarlarını yaptığınız kısım.
Video Encding” videonuzu istediğiniz formata dönüştürürken hangi yöntemi kullanacağınızı ayarladığınız yer.
Audio Encoding” kısmı da ses kodlama ayarı.
TAVSİYE ETTİÐİM AYARLAR
Bu yazılımın neden bu kadar iyi olduğunu, tavsiye ettiğim ayarları yaptığınızda anlayacaksınız.
Format” kısmı “mp4” olsun. Bir sürü mp4 var orada, siz sade mp4 olanı seçin.
Denoise/Sharpen” kısmını, anime kodluyorsanız “VagueDenoiser LS anime” yapın, video kodluyorsanız “VagueDenoiser LS movie” yapın. Aslında burada canınızın istediğini de seçebilirsiniz. “LimitedSharpen” da iyi bir seçenektir. Kodlamak için açtığınız videonuzu hafif ilerilere alın, sonra duraklatın. Şimdi, seçtiğiniz ayarların videoya nasıl etki ettiğini eş zamanlı olarak göreceksiniz. Hangisi iyi duruyorsa onu seçebilirsiniz. Ama tavsiyem “VagueDenoiser LS” kullanmanızdır yine de.
Brightness/Contrast”ı, kodlayacağınız video renk ve parlaklık yönünden fakir değilse “disabled” yapın.
Ama size mat, soluk geliyorsa biraz renklendirmek iyi olacaktır. Orayı “GhostsBusters” yapın. Videonun ön izlemesini kontrol edin. Parlaklık biraz fazla geldiyse, yukarıdaki sekmelerden “Video -> Brightness/Contrast” a
gelin. Brightness’ı 8 yerine 4 veya o civarda bir değer yapın. Apply dedikten sonra OK diyip kapatın.
Video Encoding” x264 q21 ultra olsun. Sonrasında, eğer kodlama sonrası videonun boyutu orijinalinkinden fazla çıkmışsa ve bunu da istemiyorsanız, hemen sağındaki E düğmesine tıklayın, yeni bir pencere açılacak.

"Encoding Mode" yazan yeri "2-pass size" yapın. Kırmızı ile işaretli yere de isterseniz çıkış dosyasının ulaşacağı boyutu yazabilirsiniz. Düşük boyut yazmak aklınıza gelebilir ama, çok düşük bir sayı girerseniz kalitesiz bir video elde edersiniz. 360 mb'lık bir video için boyutu 300'e, yetmezse 275'e düşebilirsiniz. Üst kısımda, ortadaki boyut orijinal videonunki, sağdaki boyut da çıkış dosyasınınkini gösterir.
Audio Encoding” AAC-LC ABR 128k olsun.
ALTYAZI GÖMME
Videonuzu xvid4psp’ye attıktan ve sol menüde gerekli ayarları yaptıktan sonra, veya onlardan önce, (aslında canınız ne zaman isterse) yukarıdaki “Subtitles” sekmesine tıklayın. “Add” diyin ve altyazınızı ekleyin. Kodlama esnasında altyazınız videoya gömülecek.
MKV VE OGM FORMATLI VİDEOLARDA DİKKAT
Bu formatlı videolarda birden fazla ses ve altyazı özelliği mevcut olabiliyor. Videonuz bu özelliğe sahipse, hatta en az 1 tane altyazısı varsa, Tools->MKVmerge çalıştırın. Videonuzu bu yazılımın penceresine sürükleyin. Orada gördüğünüz seçeneklerden sadece video ile, videonun sahip olacağı ses işaretli olsun. Altyazıları ve diğer ses seçeneklerini işaretsiz bırakın. Yoksa xvid4psp altyazıları üstüste gömer. Ses konusunda ne yapar, hiç bilmiyorum ama siz dediğim gibi yaparak önleminizi alın. Evet, gerekli işaretlemeleri yaptıktan sonra, en altta çıkış dosyasının yerini ve ismini belirleyin. Sonra da startmuxingdüğmesine basın. 10-15 sn içinde yeni videonuz hazır olur. Xvid4psp penceresine bu yeni videonuzu sürükleyebilirsiniz.
ÇÖZÜNÜRLÜK DEÐİŞTİRME, SES KAYDIRMA
Çözünürlük Değiştirme:
Videonuzun çözünürlüğünü değiştirecekseniz, öncelikle diğer ayarları bir yapın. Ondan sonra yukarıdaki “Video” sekmesine tıllayın, “Resolution/Aspect”e tıklayın. Yeni çözünürlüğünüzü oradan seçin. Başka ayarları kurcalamanıza gerek yok. Appy diyin, ardından OK diyip kapatın.
Ses Kaydırma:
Orijinal videonun sesi, video ile bir gitmiyorsa bunu ister bu yazılımdaki ayarlarla, isterseniz mkvmerge kullanarak düzeltin. Ben size mkvmerge kullanmayı tavsiye ederim.
Öncelikle seste ne kadar kayma olduğunu tespit etmek gerekiyor. Videoyu Media Player Classic ile açın. Klavyenizde, sağda numerik klavye var ya hani, numaraların üzerindeki ve – tuşlarını kullanacağız. işareti için shift 4 yapmanız fayda vermez. - işareti için backspace'in solundaki tuşa basmanız da fayda vermez. Numerik klavyenin oradaki ve – tuşlarını kullanmanız gereliyor. Eğer laptop kullanıyorsanız, laptopunuzun numerik klavyesi yoksa uzun yoldan uğraşacaksınız. Ben önce kısa yolu anlatıyım:
Numerik klavyeniz varsa:
Ses videodan önce geliyorsa, sesi geciktirmek için defalarca tuşuna basın. Eğer ses, ufak bir farktan ziyade, belirgin şekilde videodan önce geliyorsa, tuşuna çokça basacaksınız haberiniz olsun. Her basışınız 10 ms kaydırır. Aynı şekilde, eğer ses videodan geç geliyorsa, daha erken gelmesi için de – tuşuna basacaksınız bol bol. Tam senkronu sağlamanız 5 saniye ile 5 dakika arasında zamanınızı alacaktır. O da ses senkronlamada gözünüzün ne kadar alışık olduğuna bağlı. Neyse, - tuşlarıyla sesi video ile senkronladınız diyelim. Alt taraftaki Oynat/duraklat tuşlarının olduğu yerde sesin ne kadar kaymış olduğu görünecektir. Görebilmek için ve – tuşlarına birer kez dokunun. Orada size, örneğin 350 veya -180 gibi bir değer görünecektir. Bu değer çok daha büyük de olabilir. Yapacağınız iş, mkvmergegui’yi çalıştırmak; videonuzu yazılımın penceresine sürüklemek, ses dosyasına bir kez tıklamak, alttaki “format specific options” sekmesine gelip, “delay” hanesine bu değeri girmek. Pozitif değer ise işaretini yazmayın. Negatif değer ise – işareti ile birlikte yazın. Sonra startmuxing diyerek, ses ve videosu senkronlanmış yeni videomuzu elde edeceğiz. Bu videoyu da xvid4psp programında çalıştırabileceğiz.
Numerik klavyeniz yoksa:
Klavyenizde numerik tuşlar yoksa, ses ayarı yapmak için, media player classicte açık, oynamakta veya duraklamış (veyahut da durdurulmuş) halde duran videonuza sağ tıklayın. Audio -> Options diyin. “Audio Time Shift (ms)” nin kutucuğu işaretli olsun. Oradaki değeri de, ses erken geliyorsa artırın, geç geliyorsa azaltın. Öncelikle 100er milisaniyelik aralıklarla bunu yapın. Sonra 50ye, sonra 25e inin ve gerekiyorsa daha ince denemeler yapın. Her denemeden sonra OK düğmesine basmayı unutmayın. Deneme yanılma yoluyla ses ve videonun senkronunu yapacaksınız, özeti bu. Sonrasında ne yapacağınız da üst paragrafta yazıyor.
EÐER senkron ayarını mkvmergegui yerine, xvid4psp ile yapmak istiyorsanız, öncelikle media player classic'te, az önce anlattığım gibi, ne kadar kayma olduğunu tespit edin. Sonra videonuzu xvid4psp’ye atın, yukarıdaki büyük siyah düğmelerden “Configure”e basın. “Delay” hanesinde “Output” yazıyor, sağ tarafına değer girebildiğiniz. Kenardaki ok tuşlarına ardı ardına basarak istediğiniz değeri ayarlayın. Sonra önce Apply, ardından OK düğmelerine basın.
4) BAZI PÜF NOKTALARI, HATALARLA BAŞA ÇIKMA
Xvid4psp yazılımını kurduğunuzda, birçok faydalı uygulamayı da kurmuş olacaksınız. Tools menüsünden bu uygulamaların isimlerini
görebilirsiniz.
Kodlama yaparken, orijinal videonuz mp4 veya mkv ise, bazen program bunları açmayabilir, veya açtıktan bir süre sonra kendi kendine kapanabilir. Eğer böyle bir durum baş gösterirse windows oturumunuzu kapatıp tekrar açın. Sonrasında, xvid4psp’de problem çıkaran mp4 veya mkv formatlı videonuz için küçük bir cambazlık yapacağız. Yukarıdaki sekmede Tools'a, sonra da Virtualdubmod'a tıklayın. “File -> Open Video File” diyin. Aşağıdaki seçenekten “All Files”ı seçin. Onun da aşağısında “Use AviSynth Template” var, en altta. Onu da “DirectShowSource” yapın. Şimdi videonuzu bulun ve açın. Ondan sonra da kapatın gitsin.
Bize lâzım olan, video açılırken otomatik olara oluşan “avs script”. Videonuzun hemen yanında bu ufak dosya kendi kendine oluşmuş olmalı.
İçinde ne olduğunu merak ediyorsanız notepad ile açabilrsiniz. Herneyse, şimdi bu avs dosyasını xvid4psp penceresine sürükleyin,
yapacağınız ayarları yapın ve videonuzu rahat rahat gömün, bu kadar.
ALTYAZILAR GÖMÜLDÜKTEN SONRA KAYIYOR MU?
Küçük kaymalar insanın sinirini bozar. Kaymaları kodlama önceden tespit etmek istiyorsanız, "encode" düğmesine basmadan evvel videonuzu hemen o pencerede izleyin. Kayma olduğu zaman sinirinizi bozacak satırları kontrol edin.
Biliyorum, "Aegisub'da zaten tek tek, elle ayarladık" diyeceksiniz ama öyle olmayabiliyor işte. Aegisub'da yaptığınız ayarlamalar kodlama sonrası birebir çıkmıyor, kayabiliyor. Siz videonuzu Xvid4PSP'nin penceresinde izlediğinizde, kaymalar varsa
farkedeceksiniz.
Kayma tespit ettiğiniz satırların kaçar kare kaydığını bir yere not edin, sonra Aegisub'da tekrar altyazınızı ve ilgili videonuzu açın. Zamanlamaları "time" yerine "frame" olarak seçin ki zamanlamaları kare (sayısı) olarak girebilesiniz. Tespit ettiğiniz fazlalık veya eksikliklere göre ilgili satırlarınızı uzatın veya kısaltın. Sonra normal gömme işlemine geçebilirsiniz.
...BUNLARI UNUTMAYIN...
Videonuza daha fazla ayar yapmak isteyebilirsiniz. Zaten videonuzun ön izlemesini de aynı pencerede görebiliyorsunuz. Fakat “Acaba şu nasıl olur”, “şöyle yapsam nasıl görünür” diye sürekli ayarları kurcalarsanız yazılım bir yerden sonra çöke(bili)r. Tabi kalıcı bir şey değil, yazılımı tekrar açabilirsiniz, düzelir ama “niye kapandı ki” demeyin. Her yaptığınız ayarda bir sürü codec kullanılıyor, bir yerden sonra çakılma olması muhtemeldir.
Bir de, yeniyseniz unutmayın ki KODLAMA uzun zamanınızı alacaktır. 1.5 saatlik Full HD (yani 1920x1080 çözünürlüklü) bluray film kodlarsanız, 15 (on beş) saatinizi dahi götürecektir. Kullandığınız videonun çözünürlüğü, makinenizin performansı, yaptığınız ek ayarlar, kodlama esnasında başka programların açık olup olmaması vesaire.. bir çok şey kodlama süresine etki eder.
640x480 çözünürlüklü bir animeyi kodlamanız, ortalama bir makine ile 1 saat kadar sürer. Kodlama yaparken hızlı bitmesini istiyorsanız, görev çubuğunda görünen fakat o an kullanmadığınız programları kapatın. Mümkünse Firefox dahi çalıştırmayın. Herhangi bir video da izlemeyin, zaten (muhtemelen) takıla takıla izlersiniz. Ayrıca kodlama ekranında iki düğme var, birinde "Idle", diğerinde "Wait" yazıyor. "Idle" olanı "Normal" yapın ki işlemci kullanım önceliği Xvid4PSP'ye devredilsin.

Animemangatrden Alıntıdır Animemangatr
[Resim: tumblr_mqq0frejmy1sn361vo1_500.gif]

#2
CCCP Codec ve MPV Video oynatıcı
Hem encode hem de indir/izle yapan kişilerde olması şart gibi...

Encode için kullanıcak programlara Handbrake eklenmeli.

Alıntı:Ass'i desteklemiyor ki!

MKV içine eklendiğinde destekler...

Anlatımı yapan AnimeMangaTR ekibine teşekkür ederim.
“Oku!” emrini, “Diploma Al” olarak anlamanın bedelini çok ağır ödüyoruz. S. Çamlıca
21.yy. cahilleri, okuma-yazma bilmeyenler değil; öğrenmeyen, öğrendiği yanlışlardan vazgeçmeyen, yeniden öğrenmeyenlerdir. Alvin Toffler


    K-lite Mega Codec, AviSynth, Xvid4PSP 5 Encode yapmak.
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi