Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

Japonyadan Haberler

  • Derecelendirme: 4.33/5 - 3 oy
  • Beğen
3
Konuyu Beğen
46
#1 Thumbs Up 
日本のニュース

Bu konu da yerel ve ulusal Japonya ile ilgili haberler paylaşılacaktır. Çeşitli haberlerin paylaşımından doğacak kirliliği engellemek adına oluşturuldu. Bu sayede tek bir sayfa da forum kirliliği oluşturmadan bilgi temini sağlanmasını düşündüm. Umarım faydalı olur.


Yeşiller, Japonya’da “Konnichi wa!” dedi

Japon Yeşilleri, “Yeşiller Partisi” ile siyasete merhaba (Konnichi wa) dedi. Japonya Yeşiller Partisi’nin kuruluşu, 28 Temmuz’da ilan edildi. Partinin ilk hedefi, Japonya’daki nükleer santrallerin kapatılması olacak. Japonya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Nao Suguro, “Santralin kapatılması için geniş bir ağ oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

[Resim: Japonya-Yeşiller-Partisi-300x168.jpg]

Almanya ve Avustralya Yeşiller Partisi temsilcileri Tokyo’da düzenlenen açılışa katıldı. Avustralya Yeşiller Partisi üyesi ve senatör Scott Ludlam, Fukuşima faciasını hatırlatarak, ‘Japonya Yeşiller Partisi’nin büyümesi halinde, küresel bir etki oluşturabileceğini’ söyledi.

Japonya Yeşiller Partisi, ülkedeki nükleer karşıtı hareketin desteğiyle, 2013′teki seçimlerinde, en az 10 adaydan başarı bekliyor.

Ayrıca vergi oranlarını düşürmek, daha fazla sosyal güvenlik programı, daha yerel üretim-tüketim ve dmokratik süreçlere daha fazla katılım sağlanmasını hedeflediğini açıklıyor.

Chiba Üniversitesi’nde Kamu Politikası profesörü Yoshinori Hiroi, Yeşiller Partisi’nin Japonya’da ekoloji temelinde siyaset yapacak olan ilk parti olduğunu, ancak özellikle sivil hareketlerin desteğiyle, kısa zamanda büyümesinin zor olmadığını söylüyor.

The Asahi Shimbun

Kaynak: Yeşil Gazete

Japonya'da işsizlik düştü

Japonya'da beklenmedik şekilde düşen işsizlik oranı iyi bir haber olsa da, toparlanma endişelerini sonlandırma konusunda başarısız olabilir.

Avrupa'daki borç krizinden ötürü yükselen yen ve zayıflayan ihracat talepleriyle zorlanan Japonya, Haziran'da işsizlik oranı sürpriz şekilde düştü. Tokyo'daki istatistik kurumundan yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük 3. ekonomisindeki işsizlik oranı Haziran'da aylık bazda yüzde 4.4'ten yüzde 4.3'e geriledi.

Bloomberg News'in anketine katılan 29 ekonomisti medyan tahmini işsizlik oranının yüzde 4.4'te kalacağı yönündeydi.

Mart ortasından bu yana dolar karşısında yüzde 6 değerlenen yen, Canon Inc. ve Nintendo Co. gibi ihracatçı şirketlerin kârlarına zarar verirken, euro karşısında da 11 yılın zirvesini test etti.

Diğer yandan işsizlik oranındaki düşüş, Haziran'da 3. ayında da gerileyen sanayi üretiminin ardından toparlanmanın hız kaybettiğine ilişkin endişeleri gidermeye yetmeyebilir.

Londra'daki Capital Economics Ltd.'ın ekonomistlerinden Julian Jessop, Avrupa'daki krizin etkilerinin tam hissedilmesi ve güçlü yenden ötürü faaliyetlerin daha da düşebileceğini söyledi.

Yen, dolar karşısında bugün Tokyo saati ile 9:07'de 78.13 seviyesinde seyretti.

Tokyo Hükümeti Pazartesi günü Eylül'den bu yana ilk kez sanayi üretimi değerlendirmesini, "yatay trend" beklentisiyle aşağı çekti. Denizaşırı otomobil üretimi Haziran'da düşüş kaydetti.

Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler de Japonya'da enflasyonun sürpriz şekilde yavaşladığına ve perakende satışlarının beklentinin altında kaldığına işaret etmişti.

Kaynak: Bloomberght

Japonların faks aşkı

Dünyanın her yerinde elektronik postanın yayılmasıyla faks makineleri toz tutarken, ileri teknolojinin vatanı Japonya'da faks makineleri gün geçtikçe daha yaygın şekilde kullanılmakta.

Dünyanın her yerinde elektronik postanın yayılmasıyla faks makineleri toz tutarken, ileri teknolojinin vatanı Japonya'da faks makineleri gün geçtikçe daha yaygın şekilde kullanılmakta.

Yeni yetenekleri bulma konusunda uzman HoriPro Inc şirketinde çalışan Yutaro Suzuki, bir sonraki projesini yazmaya koyulmuş harıl harıl. Ama bilgisayar ekranına yazmıyor, el yazısını tercih ediyor.

HoriPro, ülkedeki en eski ve en büyük kuruluşlardan biri. Suzuki, 300 dolayında şarkıcı ve oyuncunun reklamını yapıyor. Ama bu göz kamaştırıcı cephenin arka planında, kuruluş bünyesindeki kişilerin programlarının ayrıntılarını elle yazıyor.

48 yaşındaki halkla ilişkiler uzmanı, "Daha uzun sürüyor ama duygularımı ve tutkumu daha iyi ifade edebiliyorum. E-postaları çok soğuk buluyorum, elle yazılmış belgeleri fakslamayı tercih ediyorum." diyor.

Dünyanın en hızlı geniş-bant internet erişim hizmetini sunan ve her türlü teknolojik ilerlemeye öncülük eden Japonya gibi bir ülkede, Suzuki, faks makinesine tutkuyla bağlı olmasının ender bir vaka olarak görülebileceğinin farkında.

Ancak Internet Faks Araştırmaları Enstitüsü'nce görüşleri alınan Japon iş adamlarının yüzde 87,5'i, faks makinesinin iş hayatı açısından çok önemli olduğunu belirtiyor.
El yazısının önemi

Gelişmiş ülkelerin çoğunda faksla gönderme kavramı ortadan kaybolmuşken,Yutaro Suzuki'nin vazgeçemediği iletişim yöntemi, hala faks makinelerini barındıran Japonya'nın farklı kültürel özelliklerini de simgeliyor.

Herşeyden önce, el yazısı kültürü hala yerli yerinde Japonya'da. Örneğin bu ülkede özgeçmişler hala elle yazılıyor; zira Japon işverenler iş başvurusunda bulunan insanların kişiliklerini el yazılarına bakarak değerlendiriyor.

Midori'nin "mektup nasıl yazılır?" adlı sayfasında, "Japonya'da tebriklerinizi bilgisayarlarca oluşturulan genel geçer kartlarla göndermeye yeltenmeyin bile! Elle yazılı bir mesaj içermeyen yeni yıl kartları, şirketlerden gelen otomatik kartlar gibi algılanır." deniyor.

Tabii bu durumda, Japonya'da insanların güzel el yazısına sahip olmaya çaba göstermesine şaşmamak gerek. Anne babaların çocuklarına aldırdıkları özel derslerin başında güzel yazı yazma sanatı geliyor. Birçok yetişkin de kendi el yazılarını geliştirmek için özel ders alıyor.

İkinci önemli noktaysa, Japonların basılı kopya tutkunu olmaları. Japonlar sadece sanal ortamdaki iletişimle yetinmeyip, ellerinde tutabilmek istiyorlar belgelerini.

Setsuko Tsushima bir emlakçı şirketin başında ve "e-postayı gözden kaçırabilirsiniz ama bir belgeyi fakslarsanız cismen elinizde olduğundan gözden kaçırmanız olası değil. Ben büroda olmasam da, diğer çalışanlar acil bir belgenin gönderildiğini farkeder." diyor.

Japonya'da emlakla ilgili sözleşmelerde imza yerine, mühür basılması şart.

Japon halkının çoğunluğu jitsuin adlı, devlet dairesinden adlarına kaydettirdikleri bir mühüre sahip.

Özgün belgelerin şahsen sunulması gerekmiyorsa, mühürlü belgelerin gönderilmesine olanak sağladığı için faks makineleri bu bakımdan da işe yarıyor.

Japonların e-posta çağında faks makinesi kullanmasının bir başka nedeni daha var.
Yaşlı nüfus yüksek teknolojiden uzak

Japonya, yüksek teknoloji ülkesi olarak biliniyor ama herkes yüksek teknolojiyi kullanmıyor. Ülke nüfusunun beşte birinden fazlası 65 yaşın üzerinde.

Elektronik posta yöntemini beceremeyen yaşlı kuşaklar, hala faks makinesi kullanmayı yeğliyor.

Aeon adlı süpermarket de, işte bu nedenle siparişleri yalnızca internet sitesinden değil, faks ve telefonla da almaya karar vermiş.

İnternet alışverişi ekibine önderlik eden Hideo Binnaka, "2008 yılında internetten sipariş almaya başladık. Ama daha sonra, özellikle kırsal kesimlerdeki müşterilerimizden telefon ya da faksla sipariş verme talepleri gelmeye başladı. Bunlar çoğunlukla daha yaşlı olan müşterilerimiz. Bir ay gibi bir süreyle kendilerinden bir ses çıkmazsa, yoklayıp iyi olup olmadıklarını da kontrol etmemizi istiyorlar." dedi.

Japonya'da iki tür tüketici var: Teknolojiden çok üstün düzeyde yararlananlar ve hala geleneksel yöntemlerle iletişim kuranlar.

Japonya hükümetinin verdiği sayılara göre konutların yüzde 58,6'sında hala telefon olarak da kullanılabilen faks makinesi bulunuyor.

Ama bunlar hantal ve eski makineler değil; imalatçılar internet üzerinden faks çekmeyi de içeren son teknolojiye sahip yeni modeller çıkarıyor piyasaya.

Internet Faks Araştırmaları Enstitüsü, giderek artan sayıda Japon şirketinin, maliyeti düşürmek, verimi artırmak ve çevreye zarar vermemek için e-posta ile faks gönderime yöneldiğini kaydediyor.

Ancak Yutaro Suzuki için, el yazısının üstüne yok...

"Haritalar da çiziyorum." diyor ve konukları için, gelecekleri de adresin haritasını da çizdiği yaz partisinin davetiyelerini gösteriyor bana...

Kaynak: BBC TürkJapon sporculardan ülkelerine yardım

Londra Olimpiyatları'nda madalya kazanan Japon sporcular, geçen yıl tsunamiden zarar gören ülkelerine maddi yardımda bulunmak için kişisel eşyalarını internette açık arttırmaya çıkardı.

Japonya Olimpiyat Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, komitece yürütülen yardım projesi çerçevesinde, erkekler 60 kiloda gümüş madalya kazanan Japon judocu Hiroaki Hiraoka'nın imzalı forması ile bayanlar 48 kiloda gümüş madalya kazanan Hiromi Miyake'nin imzalı tişörtü açık arttırmada satıldı.

Olimpiyatların son günü olan 12 Ağustos'a kadar sürecek açık arttırmada, başka Japon sporcuların da eşyalarının satılması bekleniyor.

Kaynak: Sabah

Suidobashi Ağır Sanayi grubu KURATA'yı tanıttı.

[Resim: 1234.png]

Suidobashi Ağır Sanayi Grubu, bir I Phone ile bile kontrol edilebilen bipedal ağır sanayi aracı KURATA'yı düzenlediği bir medya duyurusuyla tanıttı.

KURATA'ların bir kokpiti olmasına karşın tehlikeli olabilecek bölgelerdeki her türlü çalışmada da kullanılabilmesi için birimin tüm fonksiyonel özellikleri bir I Phone uygulamasıyla bile uzaktan kumanda edilebiliyor. Elbette KURATA'ların oldukça sade kokpiti hareketleri gecikme yada duraklamalar olmadan yapmasına imkan vermekte.

KURATA'lar şimdilik kendi ayakları üzerinde değil de 4 tekerlek üzerinde, ama şimdilik saatte sadece 7 km ile ilerleyebiliyorlar ve pek tabii bunun tek sebebi bunların öncelikli amacının ağır hafriyat makineleri olması. Ama bunun ileride değişmemesi için sebep göremiyorum.

Şimdi... Aranızda hala Patlabor, Votoms ve Gundam izlememekte direnen var mı?

Tanıtım Videoları İçin;

Kotaku

Kaynak: AMT

Ufukta Yeni 'Sailor Moon' Serisi.

Sailor Moon, serisinin 16 yıl sonra tekrardan yayınlanacağı, yayıncı Kodansha Ltd tarafından duyuruldu.

[Resim: AJ201208020043M.jpg]

Popüler kahraman, 2013 yazı yılında Japonya'da yayınlanmaya başlayacak. Haber, uluslararası alanda tanınan serinin 20. yıl dönümü münasebetiyle Tokyo'nun Roppongi ilçesinde Nicofarre müzik salonunda ki 6 temmuz tarihinde gerçekleşen özel gün de açıklandı.

Ayrıca idol Momoiro Clover Z yeni seri için tema şarkısını üstleneceği açıklandı. Fransa da düzenlenen Expo günlerinde ki internet aracılığıyla katılmıştır.

Serinin yaratıcısı Naoko Takeuchi'nin açıklamalarına göre yeni serinin daha çok "manga" hayranlarına hitap edeceğini söylese de fazla detay vermekten kaçındı.

KAYNAK: Asahi.com
[Resim: LGvBP.png]
[Resim: 15s9esp.jpg]

#2
O ay savaşçısı için fındık toplarken koştura koştura eve giderdik başlayacağı zaman...
Hey gidi günler heyyy Relief


Ayrıca o Kurata'yı bana verseler... Offf
Hayalerm sınırlarını ozrluyor şuan! X3


Edit: Güzel başlık çok sevdim Istiyorum
[Resim: tumblr_m6wxns0KIA1raifc8o1_500.gif]

#3
Ay Savaşçısını izlerdim ama bilinçli bilinçsiz başka anime olmadığı içindi. Tom ve Jerry hele de Bugs Bunny'de gına gelmişti. Ahh Ama siz kızlar ayıla bayıla izlerdiniz. Nosepick

Kurata daha temeller sayılır. 50 yıl için de Gundam ve Votoms gibi seriler gerçekliğe dönüşmüş olacak ve sana bahsettim, işte bu yüzden o bölümleri okumak istiyorum. Istiyorum
[Resim: LGvBP.png]
[Resim: 15s9esp.jpg]

#4
E heralde bayıla bayıla izleyeceğiz Istiyorum
Koskoca maskeli şövalye vardı orada "Mamoru" X3 Bir ara arap ezgisine filan sarmışalrdı böyle peçeli meçeli bir arap prensi oluvermişti X3


sen uzaya çıkacak teknolojiyi yap, ben orada yaşam koşullarını oluştururum Tastey
[Resim: tumblr_m6wxns0KIA1raifc8o1_500.gif]

#5
Evet, anımsıyorum ama unutmak istediğim için net değil. Relief

haha değil mi ama sonuçta "Uzayda ot yetiştirme" uzmanlık alanın. AhhIstiyorum
[Resim: LGvBP.png]
[Resim: 15s9esp.jpg]

#6
Ahanda benimle dalga geçmeye başladı Atesligozler
Vay çakal artist Tastey

Ben otu uzayda yetiştiririm ilel ebet, sen uzaya çıkabilir misin ondan bahset Ciddi

Mamoru'yu unutama emi, rüyana girsin oh miss Istiyorum
[Resim: tumblr_m6wxns0KIA1raifc8o1_500.gif]

#7
Yok sen öyle puntolayınca benim de göz ucuma kaçtı eh malum çıkartmak lazım. Istiyorum

Hem cevapta pek geç kalmıyor. Tastey

Uzay'a çıkamasam da çıkan araçlar yapınca hesaplaşırız. Ahh
[Resim: LGvBP.png]
[Resim: 15s9esp.jpg]

#8
Çok fena laf yetiştiririm (Bu da uzmanlık alanımdır Tastey )

Ohoooo ben seni bekleyene kadar Oba-chanlıktan daha fazla yükseğe terfi etmek istemiyorum Ciddi
Hesabını kestim fişini de vereyim mi X3
[Resim: tumblr_m6wxns0KIA1raifc8o1_500.gif]

#9
Sen oba-chan olunca bana aniki desinler. :P Eh pek kolay yaşlanmam. Ahh

Evet, evet 1-2 gün de ne kadar iyi ağız payı verdiğini anlamış olduk. NooooX3


Bu arada, 1-2 haber ekleyeyim yoksa millet Japonya haberlerinden sizin haber bülteninize geçtik diyecekler. Nosepick

Japon kadınların 6 milyar dolarlık TL aşkı

Ülkelerinde neredeyse sıfır faizle borçlanabilen Japon ev kadınları, yatırımlarında yeniden yüksek faizli Türk tahvillerini tercih etmeye başladı.

[Resim: 17442062.jpg]

Ülkelerinde neredeyse sıfır faizle borçlanabilen Japon ev kadınları, yatırımlarında yeniden yüksek faizli Türk tahvillerini tercih etti. Financial Times, 2000’lerde ‘Bayan Watanabe’ olarak anılmaya başlanan kimonolu kadınların, 6 ayda 2 milyar dolarlık Türk Lirası cinsi bono satın aldığını yazdı. Barclays, yılsonunda bu rakamın 6 milyar dolara çıkacağını açıkladı. Brezilya’da faizlerin düşmesi, Türkiye’yi yine Japonya’da popüler yaptı.

Durgunluk korkusuyla faizlerin neredeyse sıfıra indiği Japonya’da yatırımcıların TL tahvillere ilgisi alevlendi. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Avrupa Bölgesi’ndeki borç krizi nedeniyle yatırımcılar parasını nereye yatıracağı konusunda net bir karar veremezken, Türk Lirası cinsi tahviller yine Japon ev kadınlarının gözdesi oldu. Geçmiş yıllarda Japonya’daki düşük faizlerden borçlanarak yüksek faizli Türk tahvillerine yatırım yapan (carry-trade) yatırımcıların TL cinsi tahvillere ilgisi, hatırı sayılır seviyelere geldi.

Kimonolu Japon ev kadınlarının artan Türkiye iştahı ile 2010’dan sonra 136 milyon dolar düzeyinde olan TL cinsinden bono satışı bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar dolara kadar çıktı. Gelişmekte olan ülkeler arasında Bayan Watanabe’nin Türkiye’yi tercih etmesindeki en önemli etken, yüzde 8’e yakın getiri sağlayan faiz ve 2011 başından bugüne kadar TL’nin yen karşısında yüzde 20’den fazla değer kazanmış olması. Barclays, ilk 6 ayın ışığında Japon kadınların Türkiye’ye olan ilgisinin daha da artacağı düşüncesinde. Analistler, 2 milyar dolarlık TL cinsinden bono satışının yıl sonunda 5-6 milyar dolara yükseleceğini öngördü.

Barclays, raporunda Japon yatırımcılar için Türkiye’nin önemli bir hedef olduğunu bildirdi. Japon yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinde yeniden ciddi bir canlanma olduğu belirtilirken, Türk tahvillerinin gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek getiriyi sağladığı ifade edildi. Barclays, döviz tarafındaki dalgalanmanın Merkez Bankası tarafından en iyi şekilde kontrol edildiği kaydedildi. Japon yatırımcının portföy yatırımları 8 milyar dolar düzeyinde. Yatırımcıların yüzde 1.2’lik kısmı gelişmekte olan ülke portföylerini tercih ediyor.

Brezilya’dan kaçan Türkiye’ye geliyor

Türkiye’nin tahvil getirisinde en yakın takipçileri Rusya ve Brezilya oldu. Her iki ülkede de büyüme konusunda sıkıntılarının baş göstermeye başlaması Türkiye’nin bir adım öne çıkmasını sağladı. Brezilya tarafında ekonomiyi desteklemek amacı ile 400 baz puanlık faiz indirimi sonrasında faizler yüzde 1.9’dan 1.5’e geriledi. Japonların faiz düşüşü öncesi Latin Amerika ülkesine yaptıkları yatırımın miktarı 102.9 milyar dolara ulaşmıştı. Brezilya Reali’nin sermaye girişleri ile 12 yılın zirvesine çıkması ile rekabet gücünü kaybetmesi Bayan Watanabe’yi Brezilya’dan uzaklaştırarak, Türkiye’ye yaklaştırdı.

Düşük faizle borçlanıp Türk tahvili alıyorlar

Dünyanın en büyük ekonomilerinde resesyon korkusuyla faizleri tarihinin en düşük seviyelerinde tutmaları, yatırımcıların Türkiye gibi güvenli ve yüksek faiz veren ülke tahvillerine (uridashi) yönelmesine neden oluyor. Şu anda Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) politika faizleri yüzde 0-0.2 aralığında bulunuyor. Dolayısıyla Japon yatırımcılar, Türkiye gibi görece olarak yüksek faiz veren ülke tahvillerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Düşük faizden borçlanıp yüksek faiz veren ülke tahvillerini almak (carry-trade) Japon ev kadınlarının da en çok tercih ettiği yatırımların başında geliyor.

Babacan ilk sinyali Tokyo’da verdi

Kimonolu kadınların Türkiye’ye olan yoğun ilgisinin ilk sinyali, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Haziran ayı sonundaki Japonya gezisinde gelmişti. Bakan Babacan, “Benim Tokyo ziyaretimden sonra tahvil ihracı yaptık ve çok yüksek talep geldi. Japon ev hanımları artık Türk kağıdı almak istiyor, Türkiye’nin algısının olumlu olmasının bir sonucu olarak” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Japonya-Rusya arasında kedi-köpek diplomasisi

Rusya ile Japonya arasında İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan Kuril Adaları meselesi yine çözülemedi. Tokyo'nun jest olarak gönderdiği Japon köpeğine Rusya'nın cevabı, adaları iade etmek yerine Sibirya kedisi göndermek oldu.

[Resim: 17383217.jpg]

Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde Japonya Dışişleri Bakanı Korito Gemba’yı kabul eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Japon bakanın kendisine özel hediye olarak getirdiği Akita-uni cinsi köpek yavrusuna karşılık olarak Pasifik'teki Kuril Adaları'nı Japonya’ya geri vermek yerine, onlara Sibirya kedisi göndereceğini açıkladı.

Gemba ile görüşmesinin başında kendisine hediye edilen “Ume” (Umut-özlem) adlı Akita-uni cinsi köpek yavrusuna değinen Putin, “Bana köpek yavrusunu gönderen Japonya’nın Akita eyaleti valisine içten teşekkürlerimi iletin. Kendisinin köpeklerden ziyade kedileri sevdiğini öğrendim. Ben de en kısa zamanda ona özel Sibirya cinsi kedi yavrusu hediye edeceğim” dedi.

ÜLTİMATOMLA OLMAZ
Japonya Başbakanı Özel Temsilcisi sıfatıyla Moskova’yla görüşmeler yapan Dışişleri Bakanı Gemba’nın Tokyo’ya eli boş döndüğü de anlaşıldı. Gemba ile düzenlediği ortak basın toplantısında Moskova’nın Kuril ihtilafında geri adım atmadığını belirten Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya, Japonya’dan Kuril konusunda gelecek hiçbir protestoya yanıt vermek niyetinde değildir. Rusya yöneticileri dün ziyaret ettikleri gibi yarın da Kuril adaların gidecektir. Bu problemler ültimatomlar verilerek çözülemez” dedi.

HÂLÂ BARIŞAMADILAR
Rusya ile Japonya arasında 1945’ten bu yana süren Kuril Adaları krizi yüzünden hâlâ barış anlaşması imzalanmadı. Meselenin bir günde çözüme kavuşabilecek bir mesele olmadığının altını çizen Lavrov, “Kuriller konusunda görüş ayrılıklarımız devam ediyor. Ancak Rusya ile Japonya arasında eninde sonunda bir barış anlaşmasının imzalanması yönünde pozitif hareket gözlendiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

Japonya Dışişleri Bakanı Korito Gemba ise yapılan görüşmeleri değerlendirirken, “Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev’in Kuril'den Kunaşir’e gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğumuz rahatsızlığı Rus tarafına ilettik. Japonya ve Rusya arasında bir barış anlaşmasının imzalanabilmesi için iki ülkenin de karşılıklı birbirinin milli hassasiyetlerine saygılı olmaları gereğini söyledim” dedi.

İlk olarak Rusya Devlet Başkanı görevinde bulunduğu sırada Kuril Adaları'nı ziyaret eden Medevev, Putin tarafından başbakan olarak atandıktan sonra da Kunaşir Adası'na çıkarma yapmıştı.

Kaynak: Hürriyet
[Resim: LGvBP.png]
[Resim: 15s9esp.jpg]

#10
Japonya ve Güney Kore arasında ada gerilimi

Kırkın üstünde Güney Koreli, Japonya'nın da üzerinde hak iddia ettiği tartışmalı adalara yüzmeye başladı.

[Resim: 120813121126_port_city_of_uljin_304x171_ap.jpg]

Kırkın üstünde Güney Koreli, Japonya'nın da üzerinde hak iddia etmesinden dolayı iki ülkenin arasında siyasi tartışmaya yol açan 200 km uzaklıktaki adalara yüzmeye başladı.

Yüzücüler, Güney Kore'de Dokdo, Japonya'daysa Takeshima olarak adlandırılan adalara doğru yol alıyor.

Olay, Güney Kore Cumhurbaşkanının Cuma günü adaları ilk kez ziyaret etmesinin ardından geliyor.

Ziyarete kızan Japonya, Güney Kore büyükelçisini geri çağırdı.

İki ülkeye eşit uzaklıkta bulunan adalar küçük, ancak geniş petrol yataklarının da bulunabileceği balıkçılık alanlarında yer alıyorlar.

Bir Güney Kore sahil koruma görevlisi, 1954'ten beri bölgede bulunuyor.

Güney Koreli şarkıcı Kim Jang-hoon liderliğindeki yüzücüler, adalara Çarşamba günü ulaşmayı planlıyor.

Bu da ülkenin 1945'te Japonya'dan bağımsızlığını ilan ettiği güne denk geliyor.

Kim, yola çıkmadan önce muhabirlere "Dokdo Kore Cumhuriyeti'ne ait, bu yüzden 'Yaşasın Güney Kore' diye bağıracağız" dedi.

Yonhap haber ajansına göre Güney Kore, yapılan başka bir açıklamada adadaki bir grup ağacı ulusal anıt olarak adlandıracağını bildirdi.

Son olaylar, adalar yüzünden Güney Kore ve Japonya arasında devam eden çekişmeleri takip ediyor.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak'ın adaları ziyaret etmesi, Japonya'nın Kore'nin Seul kentindeki büyükelçisini geri çekmesine yol açtı.

Japon yetkililer, davayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yollayabileceklerini de bildirdi.

Olimpiyatlara katılan Güney Koreli bir futbol oyuncusu, takımının Japonya'ya karşı oynadığı maçı kazanması üzerine açtığı siyasi pankart yüzünden Cumartesi günü cezalandırıldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi orta saha oyuncusu Park Jong-woo'nun madalya törenine katılmasını yasakladı, bronz madalyasını alıkoydu ve Fifa'dan kendisine disiplin cezası vermesi talebinde bulundu.

Kaynak: BBC Türkçe

Japonya'da çocuklar dev Lego Haritasını Oluşturdu

Tokyo'da dev Lego oluşturuldu. 100.000 adet Lego bloklarının inşasına yaklaşık 1000 çocuk ebeveynleriyle katıldı.Japonya kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlamak için, 6 farklı bölgede 5000 üzerinde kişi ile devasa bir harita oluşturmak için işbirliğine sponsor oldu. Japonya'nın her yerinden çocuklar kendi Legolarını LEGO haritasına yerleştirmek için tokyo'ya gönderildi. Çocukları hayal güçlerini kullanmaya teşvik eden etkinlikte 1.8 milyon LEGO blokla çarpıcı bir metropol doğdu.

[Resim: 2.jpg]
[Resim: 3.jpg]
[Resim: 4.jpg]
[Resim: resim-6]
[Resim: resim-7]

Kaynak: Samanyoluhaber
[Resim: LGvBP.png]
[Resim: 15s9esp.jpg]


    Japonyadan Haberler
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi