Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

Hollywood Bunu Uyarla: Marvel’dan Ragin’ Cajun, GAMBIT

  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • Beğen
3
Konuyu Beğen
0
#1
Kaynak:Haber: Nisan Benzergil

[Resim: gambit-slice.jpg]

James Mangold’un uzun zamandır beklenen The Wolverine filminin 26 Temmuz’da vizyona girecek olması ve Marvel’ın uzun zamandır devam eden solo karakter filmlerinin başarısıyla, daha az tanınan kahramanlar için beyazperde kapısı da yavaş yavaş açılmaya başladı. Logan X-Men arasındaki en popüler ve en ünlü olanı. Ayrıca, karakteri bir takım oyuncusu olarak tanımlanmadığı için solo bir filmi tek başına taşıyacak güce sahip. Bu nedenle bugün mutant takımına doğrudan bağlı olmayan ve solo bir filmi tek başına taşıyacak kişiliğe sahip başka bir X-Man’den bahsedeceğiz.

Gambit daha önce bir filmde yer almıştı aslında ama rolü o kadar azdı ki bence kendisine ait bir hikayeyi hak ediyor.

Ne Hakkında:

Yazar Chris Claremont ve ressam Jim Lee’nin yarattığı Gambit ilk olarak 1990 yılında Uncanny X-Men Annual’ın 14. Sayısında ve aynı yıl Uncanny X-Men’in 266. sayısında ortaya çıktı. Gambit’e solo bir çizgi roman hikayesi yaratmak için iki girişimde bulunuldu ancak ikisi de çok iyi karşılanmadı. X-Men’de olmasının yanı sıra Gambit ayrıca X-Force yenileme ekibinde ve Gambit & the X-Ternals başlığında da yer aldı.
Spoiler:
[Resim: gambit-image.jpg]
[Resim: gambit-and-rogue.jpg]
Rémy Etienne LeBeau ismine sahip ama diğer adı Gambit ile tanınan bu karakter bebekken LeBeau Hırsızları Birliği tarafından kaçırılan New Orleans’lı biridir. Kısa bir sure sonra “Le Diable Blanc” yani “Beyaz Şeytan” lakabını almıştır. Ayrıca, Hırsızlar Birliği ile Suikastçiler Birliği’ni yeniden birleştirecek, bu iki birlik arasındaki savaşa son verecek kehanet çocuğu olduğu düşünülmüştür. Sokaklarda yaşayan yetim bir çocuk olarak, hırsızlığı öğrenir ve sonunda Hırsızlar Birliğinin reisi Jean-Luc LeBeau’nun evine götürülür.

Gençliğinde ise Gambit Hırsızlar Birliği’ne giriş ritüeli olan “Tithing”de kuzenine eşlik eder. Ancak bu törende işler ters gider ve Gambit yakalanarak köle olarak satılır. Gambit kaçmak için bio-kinetik enerjiyi kullanma gücünden yararlanır ve daha sonra yeteneklerini daha da geliştirir. Gambit Mr. Sinister’ın yanında da bir sure bulunur ve hatta birkaç önemli belgeyi çalma görevindeyken Wolverine’in X Silahı program sürecinden kaçışına da tanık olur.

Neden ve Nasıl Uyarlanmalı?
Spoiler:
[Resim: x-men-gambit.jpg]
Gambit’in yukarıda anlattığımız hikayesi aslında sadece geçmişinde çok bilinmeyen bir kısmını oluşturuyor ama o konudan iyi bir film çıkacağına inanıyorum. Hırsız olarak yetiştirilen ve savaşan iki suç örgütüne barış getirmesi beklenen bir yetimin köle olarak satılması ve kaçmak için gelişmekte olan mutant güçlerinden yararlanması?! Güzel bir film olur! Bu tezimizi savunmak için biraz da romantik açıdan ele alalım.

Gambit’in kadınlarla ilişkileri her zaman kolay olmuştur. Rogue ile inişli çıkışlı aşkı çizgi roman tarihinin en popüler aşk hikayelerinden biridir. Ama kayıp aşk hikayeleri bundan çok daha önce başlamıştır. Gambit ve Bella Donna Boudreaux’nun hikayesi de Romeo ve Juliet hikayesinin çizgi roman versiyonudur. Çocukluk arkadaşı olarak büyürler ve birbirlerinin rakip örgütlere üye olduğunu bilmezler. Sonunda bu savaşa bir son vermek için ayarlanmış bir evlilik yaparlar. Mutlulukları kısa sürer çünkü Bella Donna’nın ağabeyi Gambit’i düelloya davet eder. Bu düello ise Gambit’in New Orleans’tan sürgün edilmesiyle sona erer.

Evet artık elimizde New Orleans’ın suç dünyasında geçen ve romantizm unsurları barındıran bir süper kahraman hikayesi var. Bir filmden başka ne beklenebilir ki?

Son Söz:

Marc Webb’in bir çizgi roman filminden ziyade “süper kahraman unsurlarına sahip bir romantik aksiyon olan” İnanılmaz Örümcek-Adam filminin kazandığı başarıyla, bence bir mutant/süper kahraman içeren dramatik filmler için yeterince yer var. Gambit de bu tür filmler için iyi bir başlangıç. Gambit’in doğumundan sürgün edilmesine kadarki hikayesini beyazperdede görmek isterim. Dickens’vari çocukluk ve gençlik günleri için Oliver Twist’ten ilham alınmış gibi görünüyor. Daha sonraki aşk ve düello hikayesi için de Romeo ve Juliet’ten yararlanılmış. Gambit’in doğduğu yerden ayrılmasından sonra, hayatının X-Men kısmına ve Rogue ile olan aşkına küçük bir gönderme yapılabilir.

Kişisel olarak Marvel’ın dışındaki diğer yapım şirketlerinin de çizgi roman kaynaklı ama tek bir karakter odaklı filmlere daha çok şans vermesini isterim. Gambit fazla güç verilmiş bir karakter değil. Bu nedenle aslında daha ulaşılabilir bir karakter. Bir kumarbaz, hırsız, dolandırıcı, aşık ve savaşçı. Genel izleyici kitlesinin onu sadece X-Men Origins: Wolverine filminde Taylor Kitsch tarafından canlandırılan küçük bir rolle tanıyor olması bence büyük bir talihsizlik. Marvel’ın karakterin telif haklarına sahip değilmiş gibi görünmesi de kötü elbette. Ama eğer Wolverine gişede başarılı olursa, bu doğru yönde atılmış bir adım olacak. Aslında Origins’teki ele alacaklarsa, çizgi roman karakterlerine dokunmamalarını tercih ederim. Ama eğer düzgün bir şekilde yapılırsa Gambit büyük bir kazanım olabilir.

Gambit uyarlamasına dair siz ne düşünüyorsunuz? Bunu ister misiniz?
Spoiler:
[Resim: gambit-comic.jpg]
[Resim: self_portrait__5_by_panres-d4ha65d.jpg]
resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

~Last Game , The Bride of the Water God ve Anikeyf e dergi Editör~


    Hollywood Bunu Uyarla: Marvel’dan Ragin’ Cajun, GAMBIT
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi