Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

Google, Wi-Fi Şifrelerinizi Elinde Tutuyor!

  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • Beğen
1
Konuyu Beğen
0
#1 Exclamation 
[Resim: 640x360xgoogle-wifi-sifrelerinizi-elinde...RZlvV.webp]

Son zamanlarda kişisel bilgilerimizin devletler, istihbarat örgütleri ve özel şirketlerin elinde olduğuna dair ortaya çıkan bilgiler neticesinde kullanıcılarda büyük bir paranoya başlamış durumda. Bu haberimiz ise maalesef paranoyayı destekler neticede ve Google'ın evimizdeki veya diğer bulunduğumuz yerlerdeki kablosuz internet bağlantısına dair şifreleri Android cihazlardan alarak elinde tuttuğunu gösteriyor.

Her ne kadar ortaya çıkan bu özellik, cihaz değişiklikleri yaptığınızda bilgilerin aynen yeni cihaza aktarılabilmesi için yaratılmış olsa da güvenliğini düşünen kullanıcılar için oldukça rahatsız edici. Android 2.3.4'ten yukarı olan sürümlerde Ayarlar menüsünde yer alan yedekleme bölümü sayesinde bu özelliği kapatabiliyor olmamız ise iyi bir haber. Üretici arayüzlerine göre bu bölümün adı ve yeri değişebiliyor ancak temel olarak yedekleme menülerinize göz atarsanız Wi-Fi şifrelerinin Google sunucularında yedeklenmesini engelleme seçeneğini görebilirsiniz.
Google'ın bizden habersiz onlarca farklı kişisel bilgiyi sunucularında tuttuğu zaten düşünülüyor ancak bu durumu tehlikeli kılan şey bu bilgilerin ne kadar güvenli olarak tutulduğu ve devletlerden talep gelmesi durumunda paylaşım yapılıp yapılmadığı olarak ortaya çıkıyor. Eğer siz de güvenliğinize önem veriyorsanız bahsettiğimiz ayarı kapatabilir, aynı zamanda aşağıdaki Android güvenlik uygulamalarını da deneyebilirsiniz.

Kaynak : Tamindir

[Resim: DRyZgm.jpg]


    Google, Wi-Fi Şifrelerinizi Elinde Tutuyor!
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi