Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

Facebook Artık Güvenli Değil

  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • Beğen
2
Konuyu Beğen
0
#1 Thumbs Down 
[Resim: 640x360xfacebook-6407r_640x360.jpg.pages...Sj4jB.webp]

Facebook'un gizlilik politikası üzerinde yapmayı düşündüğü değişiklikler sonrasında, Facebook arama motoru üzerinde diğer kullanıcılar tarafından yapılan arama sorguları üzerinde görüntülenememe şansınız ortadan kalkacak. Bir başka deyişle bundan sonra Facebook arama sonuçları üzerinde kendinizi gizleyemeyeceksiniz. Bunun nedeniyse Facebook'un gizlilik ayarları içerisinde yer alan "Aramada beni kimler bulabilir?" özelliğini devre dışı bırakacak olması.

Bilindiği üzere "Aramada beni kimler bulabilir?" özelliği sayesinde Facebook üzerinde isminizi arayan kullanıcılardan hangilerinin sizi görmesini istediğinizi kendiniz belirleyebiliyordunuz. Bu sayede izin vermediğiniz bir kişi Facebook üzerinde sizin adınızı arasa bile herhangi bir sonuç bulamıyordu. Bu yüzden Facebook üzerinde kullanıcıların gizliliklerini koruyan en önemli ayarlardan biri olan "Aramada beni kimler bulabilir?" seçeneği, yakın zaman içerisinde Facebook'tan kaldırılacak.

[Resim: 600x132xaramada-beni-kimler-bulabilir.jp...Iqmjk.webp]

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre "Aramada beni kimler bulabilir?" özelliği dünya genelinde oldukça az kişi tarafından kullanılmakta ve gizlilik politikası üzerinde yapılan değişiklikler nedeniyle az da olsa kullanıcının kullanıyor olduğu bu özellik önümüzdeki haftalarda kaldırılacak.

"Aramada beni kimler bulabilir?" özelliği tamamen kaldırılmadan önce hala aktif olarak bu özelliği kullanan kullanıcılar için zaman tünellerinde bir uyarı mesajı görüntülenecek ama gelin görün ki bu mesaj sadece özelliğin yayından kaldırıldığıyla ilgili olacak ve tekrar bu özelliği kullanma şansınız olmayacak. Tek yapabileceğiniz "Tamam, okudum, anladım, kabul ediyorum" demek olacak.

Her ne kadar Facebook yaptığı başka bir açıklamada bu özellik nedeniyle arama sonuçları üzerinde yer yer sorun çıktığını ve kullanıcılar tarafından karışıklıklara yol açtığını söylese de gerçekte bu özelliğin kaldırılmasının altında daha derin şeylerin olduğu açık. Sonuç olarak bundan sonra Facebook üzerinde gizliliğini korumak isteyen kullanıcıların ellerinde bir koz kalmadı.

Birçok kullanıcı bu durumdan şikayetçi olsa da Facebook'un konuyla ilgili tavrı gayet açık ve net. Bakalım bu değişiklik sonrasında sosyal ağ kullanıcılarının sayısında nasıl bir değişim olacak?

Kaynak : Tamindir

[Resim: DRyZgm.jpg]


    Facebook Artık Güvenli Değil
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi