Facebook'ta Paylaş
Tweetle
Google Plus'ta Paylaş

Aegisub Rehber

  • Derecelendirme: 5/5 - 4 oy
  • Beğen
4
Konuyu Beğen
4
#1
Arkadaşlar, çeviri yaparken, altyazı düzenlerken vs. gibi durumlarda yardımı dokunacağını düşündüğüm bir rehber hazırladım. Zaten çoğumuzun bildiği ve aegisubun içinde ilgili sekmelerden ayarlayabildiğimiz ; font seçimi, font büyüklüğü, italik-kalın yazı vs. şeyleri anlatıma koymadım. Bunlar daha çok ihtiyaç duyacağınız şeyler.

Öncelikle, bu yazdığım kodlar yazının başına konulur ve kod ne olursa olsun ''{}'' içine alınır.

{\be..} = Blur kodudur. Yazının kenarlarını bulanıklaştırır. {\be..} > ''..'' lı yere herhangi bir değer girilir. (Girilen değer ne kadar çoksa o kadar fazla bulanıklaşır.)

[Resim: bsjxx.png]


{\alpha&H..&} = Saydamlaştırma kodudur. ''..'' lı yere girilen değer ne kadar fazla olursa o kadar saydam olur.(FF yazılırsa tamamen saydam olur.)

[Resim: bsk0k.png]


{\c&H......&} = Renk değiştirme kodudur. ''..'' lı yere renk kodu girilir. ''c'' harfinin başına (1-birinci,2-ikinci,3-dış çeper,4-gölge) konularak fonksiyon değiştirilebilir.

[Resim: bsk11.png]


{\fr..} = Döndürme kodudur. ''..'' lı yere (x,y,z) den biri yazılarak belirtilen eksende dönmesi sağlanır. Ne kadar döneceği, (x,y,z) den sonra girilen değere göre değişir.

[Resim: bsk1j.png]


Son olarak {\fad(''..'',''..'')}

Bu kodun amacı, bir yazının ilk ''..'' ya girilen zaman zarfında ortaya çıkıp, ikinci ''..'' ya girilen zaman zarfında kaybolmasıdır. Örneğin: {\fad(1000,1000)} ► bunu yazınca yazımız 1 sn. de ortaya çıkacak ve 1 saniyedede kaybolacak. (Ekranda gözükme süresini, cümlenin toplam süresinden 2 sn. çıkararak hesaplayabiliriz. ) Bu kod için resim koymanın uygun olmadığını düşündüm. Ne işe yaradığını deneyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar zamanla örnekleri fazlalaştırabilirim :)
[Resim: g8gv0.gif]
You are the ''Angel'' of my dreams

#2
Eline sağlık Utku-can, işime yarayacak. X3

[Resim: gintoki.png]

#3
İşine yaradıysa ne mutlu bana Tastey
[Resim: g8gv0.gif]
You are the ''Angel'' of my dreams

#4
Devamını bekliyorum alpha haric diğerleri çer çöp yani biliyordum :D

#5
(12.08.2012, Saat:00:14)Magnum357 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Devamını bekliyorum alpha haric diğerleri çer çöp yani biliyordum :D

Bende senin bildiğini biliyordum başkalarıda bilsin dedim X3
[Resim: g8gv0.gif]
You are the ''Angel'' of my dreams


    Aegisub Rehber
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi